ROZEGRANO PIERWSZY HISTORYCZNY AKADEMICKI PUCHAR POLSKI W UNIHOKEJU!2017-11-28

W dniach 18-19. listopada Warszawa gościła studentów w całej Polski, gdzie odbył się Akademicki Puchar Polski w Unihokeju. To stolicy kraju zawitało 10 drużyn, aby stoczyć rywalizację o akademickie trofeum.

Turniej rozegrany został w formule SWISS, bardzo popularnej w Szwajcarii i Niemczach, gdzie na boisku o wymiarach 26 na 16 metrów gra po 3 zawodników w polu + bramkarz. Mecze trwały 2 x 8 minut, wyjątkiem były półfinały i finały, gdzie czas połowy został wydłużony do 10 minut.

Drużyny w wyniku losowania zostały podzielone na 2 grupy. Zawody grupowe o awans i rozstawienie w ćwierćfinałach rozgrywane były w sobotę przez cały dzień. Grupę A wygrała drużyna AWF Gorzów Wielkopolski, natomiast grupę B stołeczna drużyna Uniwersytetu Warszawskiego.

W niedzielę rozpoczęła się ostateczna walka o Puchar. Po zmaganiach ćwierćfinałowych do walki w walce o najwyższe trofeum zostały reprezentacje AWF Gorzów Wielkopolski, UW Warszawa, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej z Warszawy.

W pierwszym półfinale UJ musiał uznać wyższość warszawskiego uniwerku, który pewnie, wynikiem 9 do 1 awansował do Finału. Drugi półfinał był bardziej emocjonujący i zakończył się tylko jedną bramką różnicy. Z tej rywalizacji zwycięską ręka wyszła drużyna AWF Gorzów Wielkopolski, która pokonała stołecznych "strażaków" 3 - 2.

W walce o 3. miejsce drużyna SGSP Warszawa nie dała szans reprezentacji UJotu i wynikiem 9-1 zdobyła miejsce na podium. Finałowy mecz, to były istne szachy. Drużyny zagrały bardzo taktycznie, aby przede wszystkim nie stracić bramek. Ta sztuka lepiej udała się drużynie UW, który tracąc tylko jedną zdołał przeciwnikom strzelić ich 3. Trofeum i zarazem zwycięstwo w pierwszym turnieju w formule SWISS wędruje do Uniwersytetu Warszawskiego. Drużynie AWF Gorzów Wielkopolski pozostaje nacieszyć się drugim miejscem i czekać na pojedynek rewanżowy, oby jak najszybciej.

Maciej Konieczka, dyrektor sportowy APP w Unihekeju:
"Turniej unikatowy i historyczny. Pierwszy raz w dziejach polskiego unihokeja odbyły się zawody w formule SWISS, co było dla nas wielkim wyzwaniem organizacyjnym. Wiedzieliśmy, że łatwiej jest zebrać na uczelni ekipie 5-10 osobową do takiej gry niż do tradycyjnej formuły. Z opinii uczestników wynika, że był to strzał w 10! Z jednej strony boisko było na tyle duże, że nie tylko każdy zawodnik i zawodniczka zdążyli nacieszyć się grą w unihokeja, ale też poczuć zmęczenie w mięśniach. Z drugiej strony na tyle małe, że bramki padały średnio raz na 2,5 minuty, co zapewniało emocje w meczu do samego końca.
Najważniejsze jednak jest to, że mogliśmy stworzyć w środowisku akademickim doskonałą okazję do zabawy unihokejem. Liczba pozytywnych opinii utwierdza nas w przekonaniu, że ekipa sekcji unihokeja AZS Warszawa wspólnymi siłami stworzyła wspaniałe zawody. Tutaj korzystając z okazji chciałbym podziękować właśnie tym, którzy dodali swoje duże cegiełki do tego wydarzenia, aby wyszło ono tak profesjonalnie: Adzie, Anecie, Magdzie, Marlenie, Monice, Marysi, trzem Danielom, Michałowi i Pawłowi oraz Zarządowi AZS Warszawa za zaufanie oraz wsparcie doświadczeniem. Myślę, że to nie będzie ostatni turniej akademicki, więc do zobaczenia niedługo!"

PODZIAŁ ZESPOŁÓW NA GRUPY (na podstawie losowania)