NAJLEPSI TYSCY SPORTOWCY ROKU 20112012-02-10

Trzecia edycja plebiscytu „tyskie laury sportowe" na najlepszych - najpopularniejszych sportowców, przyniosła rekordową liczbę 4.896 głosów. Kibice zdecydowali, iż na najwyższym podium staną Marcin Held  -  wśród seniorów oraz Dominik Wolański  -  wśród młodzieżowców.

Plebiscyt organizowany jest przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji pod patronatem redakcji „Twoich Tychów" Przypomnijmy, iż w 2009 roku efektowne statuetki „Tyskich Laurów Sportowych” przypadły lekkoatletom - Witoldowi Bańce i Marcinowi Ławreszukowi, w 2010 - hokeiście Arkadiuszowi Sobeckiemu i kajakarzowi Marcinowi Żołnie.

W tegorocznej rywalizacji plebiscytowej sytuacja na prowadzeniu zmieniała się kilka razy. Niemal każda porcja kuponów, zamieszczanych w „Twoich Tychach” i wpisów do formularza zgłoszeniowego na stronie www.tychy.pl, przynosiła spore roszady w rankingach seniorów i młodzieżowców. Uczestnicy plebiscytu głosowali łącznie na 51 sportowców. Najwięcej w tym gronie było kajakarzy - 8, hokeistów i skoczków do wody po 5, piłkarzy, pływaków i zapaśników po 4. Tyski sport skierowany jest przede wszystkim na młodzież, stąd w rankingu sklasyfikowano ich 32. Są wśród nich zarówno zawodnicy, którzy, będąc młodzieżowcami, odnosili sukcesy już wśród seniorów, jak i kilkuletni sportowcy, zaczynający dopiero swoją karierę.

Najwięcej głosów otrzymał Marcin Held, który zdystansował kilkunastu rywali, w tym najgroźniejszą konkurentkę - Karolinę Hamer. Od lat tyska pływaczka niepełnosprawna plasuje się w europejskiej i światowej czołówce. W ubiegłym roku zdobyła wicemistrzostwo Europy, dorzucając dwa brązowe medale. Tym samym zapewniła sobie start w tegorocznej Paraolimpiadzie w Londynie. Dla Marcina Helda był to rok pełen sukcesów, który ugruntował jego pozycję w polskim i międzynarodowym MMA (Mixed Martial Arts - mieszane sztuki walki) i jujitsu. Walki MMA nadal wzbudzają kontrowersje, jednak sport ten uprawia coraz więcej zawodników, trafiają tu byli zapaśnicy, judocy i przedstawiciele innych sportów walki, inwestuje się w niego coraz większe środki, pojawiają się nowe gale i turnieje, mówi się o wejściu MMA do programu olimpiady. Niewiele jest sportów walki, które w ostatnim czasie rozwijałyby się w takim tempie.

Marcin Held zawodową karierę w MMA rozpoczął w 2008 i bardzo szybko awansował w sportowej hierarchii. Przełomowym momentem było jego spektakularne zwycięstwo z Brazylijczykiem Jeanem Silvą, które odniósł dwa lata temu, mając 18 lat. Pokonanie weterana MMA otworzyło mu drogę do kolejnych ważnych pojedynków. W 2011 roku tyszanin stoczył kilka prestiżowych pojedynków podczas światowych gali Australian Fighting Championship w Melbourne oraz Bellator w Atlantic City. 20-letni Held sięgnął także po mistrzostwo Europy w grapplingu (odmiana zapasów). Marcin jest wychowankiem Bastionu Tychy Sławomira Szamoty, związany jest także z amerykańską organizacją Bellator. Fachowcy wróżą mu błyskotliwą karierę jeden z profesjonalnych portali umieścił go na pierwszym miejscu w kategorii lekkiej polskiego rankingu MMA.

Dominik Wolański wraz z ekipą Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu, przebywa obecnie w Szklarskiej Porębie na zgrupowaniu. - To był dla mnie udany rok, najwięcej satysfakcji sprawiło mi zdobycie brązowego medalu mistrzostw Polski na 10 km w „jedynce” - powiedział. - W tym roku także przygotowuję się do startów w C 1, choć pływał będę także na innych dystansach i w osadach. Teraz solidnie przygotowujemy do sezonu, trenujemy, sporo biegamy na nartach na trasach w Jakuszycach. Bardzo się ucieszyłem, kiedy mama zadzwoniła do mnie i powiedziała mi o wygranej. Bez niej i bez siostry, która też zachęcała do głosowania na mnie na pewno nie miałby tylu głosów.

Dominik jest uczniem klasy LO w poznańskiej SMS, ale nadal startuje w barwach MOSM Tychy. Warto dodać, że w tym roku zdobył także wicemistrzostwo Polski juniorów młodszych w maratonie kajakowym (K-2 na 20 km). Jest wychowankiem trenerów Sylwii i Marka Stannych.

Druga w rankingu Karolina Hamer (trener Mirosław Jakubczyk) wywalczyła w tym roku trzy medale mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych w Berlinie srebrny i dwa brązowe. Z kolei unihokeista Kamil Kozieł jest kapitanem zespołu występującego w Ekstralidze zespołu Jadberg Pionier Tychy (trener Artur Sajewicz i Grzegorz Diaków). Arkadiusz Sobecki, bramkarz i czołowa postać drużyny aktualnych wicemistrzów Polski, zanotował kolejny świetny rok, choć do pełnej satysfakcji zabrało medalu w kolorze złota. Z kolei Anna Szlązak, podopieczna Marka Juźwika miała „brązowy” sezon - zdobyła brązowy medal na Akademickich Mistrzostwach Polski taki sam w Pucharze Polski seniorek.

 

A wśród młodzieżowców? Na drugim miejscu znalazł się Adam Jędrzejek unihokeista z Jadberg Pionier Tychy, reprezentant Polski juniorów. Poza Wolańskim w „piątce” jest dwoje innych kajakarzy - Paulina Noga, brązowa medalista Długodystansowych Mistrzostw Polski juniorów, brązowa medalistka MP juniorów w maratonie kajakowym, trzecia zawodniczka Pucharu Nadziei Olimpijskich, która otrzymała powołanie do kadry juniorek oraz Sebastian Miernik, także kadrowicz, 5. zawodnik. Jest także pływak Dawid Dziedzic - mistrz Polski młodzików na 100 m stylem klasycznym oraz brązowy medalista w sztafecie. Podczas mistrzostwa Śląska podopieczny Aleksandry Radek wywalczy cztery złote medale.

Ostatnim aktem 3. edycji Plebiscytu na najlepszych – najpopularniejszych tyskich sportowców 2011 r. będzie Sportowa Gala, którą MOSiR organizuje 17 lutego, o godz. 17, w restauracji „U Przewoźnika”.

Na uroczyste podsumowanie plebiscytu organizatorzy zaprosili nie tylko sportowców, trenerów, działaczy, ale także Czytelników i Internautów, którzy nadesłali swoje plebiscytowe głosy i do których uśmiechnęło się szczęście podczas losowania. Otrzymają oni nagrody rzeczowe. A wyróżnieni w plebiscycie zawodnicy tradycyjnie uhonorowani zostaną efektownymi statuetkami „Tyskich Laurów Sportowych”, autorstwa artysty Tomasza Wenklara.

Leszek Sobieraj - Twoje TychyPOLECAMY

florbalki.pl - portal z pasją odwiedzin: 7484137