JUNIORZY STARSI - Wiatr po raz kolejny Mistrzem Polski!2017-03-21

W zeszły weekend, w Łochowie, rozegrano Turniej Finałowy Mistrzostw Polski juniorów starszych w unihokeju. Mistrzem Polski został Wiatr Ludźmierz!

Turniej Finałowy w tym roku rozegrano w innej formule niż dotychczas. Jeszcze w zeszłym sezonie cztery najlepsze drużyny w Polsce, wyłonione z dwóch Turniejów Półfinałowych, grały systemem każdy z każdym, a Mistrzem Polski zostawał zespół z największą liczbą zdobytych punktów. W tym roku Turniej Finałowy składał się zaś z dwóch meczy półfinałowych, finału i meczu o 3. miejsce.

Półfinały

W pierwszym półfinale naprzeciw siebie stanęli zawodnicy Wiatru Ludźmierz i Absolwenta Siedlec. Drużyny te krzyżowały ze sobą kije już w sezonie zasadniczym - wtedy Wiatr wygrał wszystkie cztery spotkania, a w każdym z nich aplikował rywalom najmniej kilkanaście bramek. Nie inaczej było tym razem. Ludźmierzanie (w których składzie jest blisko 10 Reprezentantów Polski U-19) bez większych problemów zwyciężyli siedlczan w stosunku 15:4 i jako pierwsi uzyskali awans do meczu o złoty medal.

UKS Wiatr Ludźmierz - UKS Absolwent Siedlec 15:4 (3:1, 5:0, 7:3)
Najlepsi zawodnicy meczu: J. Słowakiewicz (Wiatr) i M. Lewandowski (Siedlec)
Widzów: 58
Sędziowali: D. Cirocki i M. Sosnowski

Drugi mecz 1/2 finału pomiędzy gospodarzami turnieju (Łochowem) a Mistrzem Polski z zeszłego sezonu (Babimostem) przysporzył licznie zgromadzonym kibicom znacznie więcej emocji.

Najpierw w 3. minucie na prowadzenie wyszli zawodnicy Fenomenu, ale dwie minuty później był już remis. Następnie Babimost zdobył dwie bramki pod rząd, a Łochów odpowiedział trafieniem kontaktowym. Pościg łochowian trwał w ten sposób niemal całe spotkanie, a w końcówce wyzwolił w kibicach sporo emocji, ale ostatecznie to Babimost wygrał 7:4, umożliwiając sobie tym samym walkę o obronę mistrzowskiego tytułu następnego dnia.

ULKS Olimpia Łochów - UKS Fenomen Babimost 4:7 (1:3, 3:3, 0:1)
Najlepsi zawodnicy meczu: S. Gąsiorek (Łochów) i J. Kleinhardt (Babimost)
Widzów: 455
Sędziowali: W. Czarnecki i B. Burek

Mecz o 3. miejsce

Znacznie odstająca poziomem od reszty stawki drużyna z Siedlca nie poradziła sobie również z Łochowem w meczu o brązowy medal. Gospodarze całego turnieju zwyciężyli pewnie i wysoko (18:5), nie pozostawiając ani przez chwilę złudzeń kto był w tym meczu drużyną lepszą. Brązowe medale sezonu 2016/2017 zawisły więc na szyjach zawodników Olimpii!

UKS Absolwent Siedlec - ULKS Olimpia Łochów 5:18 (3:8, 1:6, 1:4)
Najlepsi zawodnicy meczu: K. Ososiński (Siedlec) i M. Skura (Łochów)
Widzów: 98
Sędziowali: W. Czarnecki i B. Burek

Finał

"Wielki mecz", "klasyk", "pojedynek mistrzów" - to tylko kilka z określeń, jakie już od pięciu sezonów obowiązują w przypadku juniorskich pojedynków Fenomenu Babimost i Wiatru Ludźmierz. W sezonie 2012/2013 oraz 2013/2014 Mistrzami Polski juniorów młodszych byli Ludźmierzanie, pozostawiając w polu przegranych zawodników Fenomenu. W sezonie 2014/2015 Wiatr po raz pierwszy sięgnął po złoto Mistrzostw Polski juniorów starszych, a rok później lepszy okazał się (gracze i kibice z Babimostu mogliby powiedzieć, że "w końcu" - po długiej dominacji Ludźmierza) Fenomen.

W tym roku ponownie złote i srebrne medale miały zostać rozdzielone między te dwa zespoły. Babimost chciał obronić wywalczony przed rokiem tytuł, a Wiatr odebrać to, co na jeden sezon im zabrano.

Mecz finałowy rozpoczął się od prowadzenia Wiatru, ale tuż przed zakończeniem pierwszej tercji Fenomen wyrównał. W drugiej odsłonie gracze Babimostu próbowali pójść za ciosem, ale świetna postawa Wiatru w defensywie sprawiła, że unihokeiści z lubuskiego bili tylko głową w mur. W końcu ludźmierzanie po dłuższym okresie ciągłych ataków przełamali obronę rywala i ponownie wyszli na prowadzenie. Później to oni złapali wiatr w żagle i pod koniec drugiej odsłony po raz pierwszy w tym meczu "odskoczyli" Fenomenowi na dwie bramki.

Trzecia tercja miała być ostatnią szansą dla Babimostu na odwrócenie losów spotkania. Na pewno nie można im było odmówić ambicji i woli walki, ale tego dnia obrona Wiatru była nie do przejścia i pozwoliła graczom Fenomenu tylko na jedno trafienie. W końcówce ludźmierzanie przetrzymali jeszcze trudy gry przy minimalnym, 1-bramkowym prowadzeniu (choć pod ich bramką nieraz było "gorąco") i ostatecznie zwyciężyli 3:2! Tym samym Mistrzem Polski juniorów starszych sezonu 2016/2017 została drużyna UKS Wiatru Ludźmierz!


All Stars Turnieju Finałowego

Najlepszy bramkarz: Sebastian Gąsiorek (Olimpia Łochów)
Najlepszy lewy obrońca: Dawid Połomka (Fenomen Babimost)
Najlepszy prawy obrońca: Dawid Szefner (Fenomen Babimost)
Najlepszy lewy atakujący: Jakub Słowakiewicz (Wiatr Ludźmierz)
Najlepszy środkowy: Karol Pelczarski (Wiatr Ludźmierz)
Najlepszy prawy atakujący: Rafał Zacher (Wiatr Ludźmierz)
MVP Turnieju: Michał Skura (Olimpia Łochów)


źródło: pzunihokeja.pl
autor: J. UdzielaPOLECAMY

florbalki.pl - portal z pasją odwiedzin: 7484116