ELIMINACJE MISTRZOSTW ŚWIATA – PODSUMOWANIE 5 DNIA2017-02-05

Nasza Reprezentacja zakwalifikowała się na Mistrzostwa Świata! Zawodniczki odniosły zwycięstwo z Rosją 7:2. Najlepszą zawodniczką w tym starciu została wszystkim znana Małgorzata Pazio. Razem z Polską z I miejsca w grupie wychodzi Finlandia, która odniosła same zwycięstwa. Włoszki pokonały kadrę Wielkiej Brytanii 7:0, to jednak nie dało drużynie awansu. W drugiej grupie EUR3 pewne zwycięstwo odniosła Estonia pokonując 13:0 kadrę z Austrii, jednak to za mało by móc zakwalifikować się na MŚ. Do Słowacji oprócz Szwajcarii, która zajęła I miejsce w grupie, wybiorą się Niemki, które dziś pokonały Holandię 9:1. Podsumowanie całych Eliminacji MŚ już wkrótce.

Wyniki dzisiejszych zmagań:

Polska – Rosja: 7-2

Włochy – Wielka Brytania: 7-0

Estonia – Austria: 13-0

Niemcy – Holandia: 9-1

POLSKA – ROSJA

Ostatni mecz w kwalifikacjach Reprezentacja Polski zagrała z Reprezentacją Rosji. Nasze rywalki na ostatnich Mistrzostwach WFC 2015 zajęły 11 miejsce. Natomiast w 2011 i 2013 r. Rosja skończyła na 10 miejscu. Ostatnie pojedynki obu drużyn skończyły się wygraną Reprezentacji Polski: wynik 4:1 w 2015 r., 3:2 oraz 6:3 w 2013 r., 7:1 w 2011 r. Celem obu drużyn było zajęcie II miejsca w grupie. Zawodniczki miały zatem przed sobą najważniejszy mecz, a stawką był wyjazd na Mistrzostwa Świata. Polska miała za sobą bardzo udany mecz, który rozegrała z Finlandią. Taką grą pokazały, że żaden rywal nie jest im straszny. Rosja postawiła w tym meczu zdecydowanie na kontratak. Początek spotkania był dość niepewny. Dopiero w 11 minucie Anna Raczkowska zdołała strzelić dla nas pierwszą bramkę. Nasze zawodniczki miały wiele szans strzeleckich, jednak nie do końca trafnych. Udało nam się mimo wszystko strzelić w I tercji kolejne 2 bramki dzięki duetowi: Pazio i Stenka. I tercję zakończyłyśmy wynikiem 3:0. Kolejne 20 minut okazało się najcięższą częścią meczu. Nasza Reprezentacja nie zdołała ani razu umieścić piłeczki w bramce rywalek (0:0). Brakowało nam szczęścia. A bramkarka rywalek nie zawodziła. Po rozpoczęciu III tercji pierwszą bramkę dla Rosjanek zdobyła Aleksandra Lifshitc. Kolejne 10-12 minut to skuteczna gra naszych zawodniczek. Drużyna zdołała strzelić aż 4 bramki, a w dwóch asystowała M. Pazio. Jako pierwsza strzelała A. Plechan, drugą bramkę zdobyły siostry Krzywak. Hanna Samson oddała celny strzał jako trzecia, a czwartą bramkę zdobył duet Stachowiak – Rogala. Rosjanki nie poddawały się, 2 minuty przed końcem spotkania strzeliły kolejną bramkę dla swojej drużyny, kończąc III tercję wynikiem 4:2 dla Polski. I tak cały mecz Polska zdołała zwyciężyć rezultatem 7:2. Warto podkreślić bardzo dobrą grę Rosyjskiej bramkarki. Uliana Veselova zasłużenie została wybrana najlepszą zawodniczką meczu wśród Rosjanek. Była ona w stanie obronić aż 45 strzałów, dzięki niej wynik meczu nie zakończył się jeszcze większą przewagą dla Polek. Warto również podkreślić, że cały dzisiejszy mecz broniąc naszej bramki rozegrała dla Polski Klaudia Jachymiak. Może być z siebie zadowolona. Wśród Polek MVP w tym starciu została Małgorzata Pazio (1 bramka, 3 asysty). Na wyróżnienie wśród Biało-Czerwonych zasługuje także Maja Stenka (1 bramka, 1 asysta). Dzięki zwycięstwu z Rosją zdobywamy 2 miejsce w grupie EUR2 i zapewniamy sobie udział w Mistrzostwach Świata - WFC 2017 w Bratysławie na Słowacji.

WŁOCHY – WIELKA BRYTANIA

W ostatnim dniu Eliminacji Włochy zmierzyły się z Wielką Brytanią. Tak naprawdę mecz toczył się honor. Obie ekipy do tej pory nie odniosły żadnego zwycięstwa, więc każdej z nich zależało na zdobyciu pierwszych punktów. Szczególnie gospodynie chciały tego dokonać przed własną publicznością. Od samego początku większą kontrolę nad piłką miały Włoszki i miały wiele okazji strzeleckich, jednak dobra postawa brytyjskiej bramkarki pozwoliła gospodyniom strzelić pierwszą bramkę dopiero w 11-12 minucie meczu. Kibice dopingowali swoją drużynę jeszcze mocniej, gdy po 2 minutach zawodniczki strzeliły 2 bramkę. Do końca I tercji żadna z drużyn nie zdołała zdobyć kolejnych bramek, kończąc wynikiem 2:0. Kolejne 20 minut gry to identyczny scenariusz. Włoszki zdołały strzelić kolejne 2 bramki, a Brytyjki musiały wciąż się bronić. Kadra z Wielkiej Brytanii próbowała coś ugrać w III tercji, zawodniczki miały o wiele więcej szans i okazji strzeleckich. To jednak okazało się bezowocne. Za to gospodynie dzięki wsparciu kibiców powiększyły swój wynik strzelając kolejne 3 bramki. I tak cały mecz zakończył się wynikiem 7:0 dla Włoch. W Reprezentacji Wielkiej Brytanii za najlepszą zawodniczkę uznano Imi Rixon. Wśród zawodniczek z Włoch najlepszą zawodniczką została Sandra Reinstadler. Dobrze zapunktowały m.in. Linda Pedrazzoli (2 bramki, 2 asysty), Laura Mangarelli (2 bramki, 1 asysta).

GRUPA EUR3

W grupie EUR3 w pierwszym porannym starciu zmierzyły się Estonia i Austria. Estonia miała za sobą już jedno zwycięstwo, natomiast Austria wciąż chciała zdobyć pierwsze punkty. Jednak wygrana którejkolwiek z drużyn nie pozwoliłaby na awans na Mistrzostwa Świata na Słowacji. Mecz od samego początku kontrolowały zawodniczki z Estonii, które w 4 minucie prowadziły już 2:0. W 11 minucie strzeliły kolejną bramkę, co dało im prowadzenie 3:0 w I tercji. Podczas kolejnych 20 minut meczu bohaterką w drużynie Estonii została Kati Kutisaar, która strzeliła dla swojej drużyny wszystkie 3 bramki, kończąc II tercję rezultatem 6:0. Austria w tym starciu była bez szans, nie była w stanie stworzyć dogodnych dla siebie sytuacji. Ostatnie 20 minut to zdecydowana przewaga Estonii, zawodniczki zdołały strzelić kolejne 7 bramek. Cały mecz zakończył się wynikiem 13:0 dla Estonii. Za najlepszą w Reprezentacji Austrii uznano Karin Schmiderer, a wśród zawodniczek z Estonii MVP okazała się Reti Vaart (1 bramka). Należy podkreślić, że drużyna zwycięska zdobyła podczas tego meczu 4 kary, przez co przez 8 minut grała w osłabieniu. To jednak nie wpłynęło na wynik. Dobrze zapunktowały m.in. Kati Kutisaar (4 bramki), Kati Loid (2 bramki), Merli Kaliuve (3 asysty).

W drugim pojedynku zmierzyły się Reprezentacje Niemiec i Holandii. Ten mecz był zdecydowanie najważniejszy dla Niemek, dla których zwycięstwo w tym starciu pozwoliłoby na awans na Mistrzostwa Świata. Gra toczyła się o wysoką stawkę. Niemki nie miały zamiaru odpuszczać i pozwolić na porażkę. Jak się okazało, po 10 minutach gry strzeliły rywalkom 3 bramki. To pozwoliło na kontrolę i uspokojenie gry. II tercja była zdecydowanie po stronie Niemek, które oddały 4 celne strzały i powiększyły wynik na 7:0. Przez niedokładne podanie Niemki z obrony, zawodniczka z Holandii wykorzystała sytuację i strzeliła dla swojej drużyny pierwszą bramkę. Janiek Rikkert, jak się później okazało, strzeliła jedyną bramkę dla swojej ekipy. Gdy rozpoczęła się III tercja, po upływie jedynie 30 sekund Niemki zdobyły kolejną bramkę. Około minuty przed końcom wykonały kolejną udaną akcję kończącą się bramkę i tak zakończyły mecz wynikiem 9:1 dla Niemiec. MVP w tym pojedynku wybrano Susanne Spijkerman z Reprezentacji Holandii. Wśród Niemek najlepsza okazała się Alena Holst (1 bramka). Dobrze zapunktowały m.in. Franziska Kuhlmann (1 bramka, 2 asysty), Randi Kleerbaum (2 bramki). I tak dzięki temu starciu Niemki uzyskały II lokatę w grupie, awansując na Mistrzostwa Świata na Słowacji.