SVENSKA SUPERLIGAN: Złoto dla Pixbo Wallenstam IBK i Storvreta IBK2016-04-18
Zakończyły się rozgrywki szwedzkiej Svenska Superligan. Złoto w kategorii kobiet zdobył zespół Pixbo Wallenstam IBK, czyli pogromcy w półfinale Endre IF - drużyny Małgorzaty Pazio. Natomiast w kategorii mężczyzn bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy Storvreta IBK. Wielki finał na Tele 2 Arenie zgromadził rekordową publiczność, 18 166 widzów to nowy rekord oglądalności unihokeja na żywo na świecie!

Jako pierwsze w tegorocznym finale na boisko wyszły zawodniczki Pixbo Wallenstam IBK i KAIS Mora IF.
Według wielu szwedzkich komentatorów KAIS grał w sezonie nudny, ale skuteczny unihokej. Natomiast zespół Pixbo, który był stawiany w tym finale w roli faworyta prezentował się w przebiegu play-off bardziej widowiskowo. Taka mieszanka dodawała kolejnego smaczku jeszcze przed samym startem finałowego starcia.
Mecz rozpoczął się od trafienia w drugiej minucie Tone Einstulen zawodniczki KAIS Mora IF. W odpowiedzi Pixbo w przeciągu niespełna 4 minut wychodzą na prowadzenie 3-1. Zawodniczki z Mora nie dają jednak za wygraną i na niespełna 5 minut przed 1 tercją uzyskują bramkę kontaktową.
W drugiej odsłonie widzimy jakże odmieniony zespół KAIS który z polotem i finezją najpierw wyrównuje, a potem wychodzi na jedno bramkowe prowadzenie. Jakby uśpiony swoją czujnością zespół IBK ocknął się z drzemki dopiero w drugiej części odpowiadając po niecałej minucie rywalkom, a po kolejnych sześciu wychodząc po raz drugi w tym meczu na prowadzenie. 2 tercja kończy się wynikiem 5-4.
Na finałową odsłonę zawodniczki obu ekip wydawać się mogło wychodzą jeszcze bardziej skoncentrowane i zdeterminowane, znają stawkę tego meczu. W tej części tego spotkania obserwujemy w dalszym ciągu uważną grę i dyscyplinę taktyczną. Obie ekipy starają się uciekać od zbędnych fauli, gdyż wiedzą co mogło by się stać w przypadku gry w osłabieniu. Chwila nieuwagi KAIS i w 49 minucie na dwubramkowe prowadzenie odskakuje Pixbo. Nieustępliwie atakują zawodniczki Mora i efektem ich ciężkiej pracy jest bramka kontaktowa na nieco ponad pięć minut przed końcem spotkania. Na więcej już nie pozwoliły przyszłe mistrzynie i po końcowej syrenie utonęły w gorących uściskach.
To było niezwykłe widowisko które na trybunach śledziło bagatela... 13 456 widzów!

Pixbo Wallenstam IBK - KAIS Mora IF 6:5 (3-2,2-2,1-1)

___________________________________________________

Storvreta IBK zajął po rundzie zasadniczej 3 miejsce w tabeli, do play-ff nie przystępował w roli faworyta a ich droga do finału była bardzo trudna i długa.
Mimo wielkiego natarcia i przewagi Linköping to Storvreta kończyła pierwszą tercję z dwu bramkową przewagą.
W drugiej tercji w dalszym ciągu więcej z gry mieli goście tego spotkania, ale tym razem ich starania miały większą skuteczność. Po drugiej odsłonie wynik na tablicy świetlnej widniał 3-3 i o wszystkim miała decydować 3 tercja. Linköping dzięki trafieniu Martina Karlssona wyszedł na prowadzenie 4-3 po niecałych trzech minutach ostatniej odsłony. Storvreta skorzystała z power play i wyrównała stan spotkania na 4-4. Niespełna trzy minuty później kolejną bramkę dokłada Mattias Samuelsson i jak się okazuje było to ostatnie trafienie tego sezonu.
Strovreta zdobyła już czwarty tutuł SSL, poprzednie zdobywała w latach 2010, 2011, 2012.

Storvreta IBK - Linköping IBK 5:4 (2-0,1-3,2-1)
Strzały 16:22 (4-12,6-6,6-4)
liczba widzów: 18 166

04:14 - Jimmie Pettersson - 2 min - Storvreta IBK
07:45 - 1-0 Albin Sjögren - Rasmus Sundstedt - Storvreta IBK
11:59 - Henrik Stenberg - 2 min - Storvreta IBK
12:47 - Tobias Gustafsson - 2 min - Linköping IBK
16:44 - 2-0 Mattias Samuelsson - Henrik Stenberg - Storvreta IBK